POMPY CIEPŁA

Potrzebujesz taniego w eksploatacji źródła ciepła na lata? Pompy ciepła to nowoczesne i bezobsługowe urządzenia, które ekologicznie ogrzeją Twój dom.

POMPY CIEPŁA

Najważniejsze cechy pomp ciepła:

important

Komfort użytkowania

important

Oszczędność

important

Ekologiczna eksploatacja

important

Łatwa instalacja

Dotacje do pomp ciepła, ulgi oraz program „Czyste powietrze”

„Czyste Powietrze” jest krajowym programem wspomagającym wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Wspierane jest również kupno i montaż pomp ciepła „Czyste Powietrze” umożliwia Ci otrzymanie 30 000 zł(jeśli instalujesz również fotowoltaikę) lub nawet 25 000 zł(bez fotowoltaiki).
Dopłaty do pomp ciepła w programie wyższe niż do innych urządzeń, ponieważ pompy są najbardziej ekologiczne. Dofinansowaniem objęte mogą być: kupno pompy ciepła, montaż i dokumentacja projektowa.

Ciepło użytkowe, uzyskane za pomocą pompy ciepła, to nawet 75% energii pozyskanej z otoczenia

Pozostałe 25% stanowi energia napędowa zasilająca urządzenie. Instalacja źródła ciepła, zależnie od rodzaju urządzenia grzewczego, czerpie energię z powietrza, wody lub gruntu i przy pomocy czynnika chłodniczego o temperaturze zamarzania niższej niż 0 stopni Celsjusza.
To właśnie ten czynnik chłodniczy, czyli specjalna ciecz, krążąca wewnątrz układu pompy i jest odpowiedzialna za „pobranie” ciepła z otoczenia – z zewnątrz budynku. Ciepło pobierane jest gdy czynnik jest w postaci gazowej, następnie trafia do skraplacza i oddaje ciepło bezpośrednio do instalacji, zapewniając pożądany komfort cieplny (umożliwia działanie grzejników i ogrzewania podłogowego) i dostęp do ciepłej wody w domu.
Proces kończy się w zaworze rozprężnym, do którego czynnik chłodniczy trafia już w postaci cieczy. Wraz ze spadkiem ciśnienia, cały cykl działania urządzenia rozpoczyna się od nowa.

Najczęściej zadawane pytania o magazyn energii

Pompy ciepła stanowią alternatywę dla urządzeń grzewczych na gaz lub węgiel. W porównaniu z tymi urządzeniami koszt zakupu pompy ciepła jest wyższy, natomiast koszty eksploatacji dużo niższe.


Pompy ciepła są zasilane energią elektryczną. By jeszcze bardziej zminimalizować koszty ich eksploatacji, można zintegrować je z odnawialnym źródłem energii – np. z panelami fotowoltaicznymi.


Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych można odzyskać zgromadzoną latem energię i wykorzystać ją do zasilania pompy ciepła zimą. Oprócz dostosowania pracy pompy do potrzeby użytkownika, nie wymaga ona obsługi.

Pompa ciepła pobiera ciepło z niskotemperaturowego źródła (powietrze zewnętrzne, wody gruntowe czy sama ziemia), a następnie transportuje je i oddaje w zwiększonej ilości do układu grzewczego. Cała praca pompy ciepła oparta jest na termodynamicznym obiegu Lindego, w którym następuje pobieranie energii z otoczenia, a następnie przekazanie jej w postaci ciepła do układu grzewczego budynku (najczęściej ogrzewanie podłogowe) oraz podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. W bardziej rozbudowanych systemach, możemy odwrócić obieg i wykorzystać go do ochłodzenia powietrza w domu w okresie letnim. Aktualnie większość klimatyzatorów pokojowych typu split posiada opcję ogrzewania pomieszczenia dzięki odwróconemu obiegowi z funkcją pompy ciepła.

Koszt takiej inwestycji zależy od wielkości, mocy i rodzaju pompy ciepła. Koszt takiej inwestycji to minimum kilkanaście tysięcy złotych.

Jest to urządzenie grzewcze wykorzystujące ciepło atmosferyczne, które jest „transferowane” do wewnętrznej instalacji grzewczej za pomocą układu sprężarkowego. Ciepło to następnie jest przekazywane do domowej instalacji wodnej centralnego ogrzewania (grzejników, klimakonwektorów, ogrzewania podłogowego itp.). W dzisiejszych rozwiązaniach pompa ciepła może pracować nawet przy temperaturach zewnętrznych od ok. -25°C.

bezobsługowość urządzenia – w porównaniu do pieca węglowego nie wymaga stałej obsługi
mniejsze zużycie energii – pompy ciepła to nowoczesne, energooszczędne urządzenia z możliwością programowania i sterowania zdalnie poprzez           aplikację w telefonie lub tablecie
nowoczesny design – estetyczne, cichobieżne urządzenie zewnętrzne, odporne na czynniki atmosferyczne
nie wymaga budowy przyłącza gazu ziemnego – wystarczy przyłącze elektryczne
nie wymaga posiadania specjalistycznego komina (jak to jest w przypadku gazu)

Instalacja pompy ciepła wymaga:
• montażu jednostki zewnętrznej na elewacji budynku lub na przygotowanym podłożu – w miarę możliwości w bliskiej odległości od kotłowni
• doprowadzenia zasilania elektrycznego do jednostki zewnętrznej (1 lub 3 fazy – w zależności od mocy urządzenia)
• montażu modułu hydraulicznego oraz opcjonalnie zbiornika CWU w kotłowni wraz z niezbędnymi akcesoriami
• przepust w ścianie pomieszczenia kotłowni na orurowanie (wraz z zaizolowaniem) do podłączenia ze sobą jednostki zewnętrznej oraz modułu hydraulicznego pompy ciepła
• instalacji sterownika pokojowego do regulacji systemem

Ze względu na niską temperaturę wody grzewczej (do ok. 55°C) układ z pompą ciepła możemy zastosować w instalacjach:
• ogrzewania podłogowego wodnego,
• z grzejnikami niskotemperaturowymi,
• z układem klimakonwektorów (z opcją chłodzenia – klimatyzacji w okresie letnim),
• podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU).

Pompa ciepła jest zaawansowanym urządzeniem, które chłodzi i grzeje. Wykorzystuje powietrze z otoczenia do podgrzewu wody użytkowej. W odróżnieniu od popularnego podgrzewacza elektrycznego, współczynnik efektywności pompy ciepła jest nawet 4 razy wyższy od bojlerów.

Pompa ciepła wykorzystuje powietrze, które następnie za pomocą układu termodynamicznego przekształca w ciepło do podgrzewania wody użytkowej. Cały proces zasilany jest energią elektryczną.

Dokładna cena zależy od mocy i pojemności danej pompy ciepła. Użytkowanie pompy w porównaniu do innych źródeł ciepła takich jak kocioł na ekogroszek, pellet, czy standardowy bojler elektryczny jest nawet kilkukrotnie tańsze.