PANELE FOTOWOLTAICZNE

Przełącz się na własną energię. Jeśli planujesz instalację fotowoltaiczną, skorzystaj z ekologicznej oferty i ciesz się naturalną i tanią energią.

PANELE FOTOWOLTAICZNE

Dofinansowanie do fotowoltaiki i finansowanie instalacji

Instalacja fotowoltaiczna to opłacalna inwestycja. Żeby zwiększyć dostępność tej technologii przygotowaliśmy dla naszych potencjalnych klientów atrakcyjną oferte oraz pomożemy w zdobyciu dofinansowania do fotowoltaiki (instalacji fotowoltaicznej) na ekologiczną produkcję prądu we własnym domu.

Obecna edycja dofinansowań – program Mój Prąd 4.0 jest bardziej rozbudowana niż poprzednie, oferuje dopłaty do istniejących instalacji fotowoltaicznych, do nowych instalacji fotowoltaicznych, oraz do urządzeń instalowanych wraz z nowymi instalacjami fotowoltaicznymi.

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Mój Prąd 4.0

Obecna edycja dofinansowań – program Mój Prąd 4.0 jest bardziej rozbudowana niż poprzednie, oferuje dopłaty do istniejących instalacji fotowoltaicznych, do nowych instalacji fotowoltaicznych, oraz do urządzeń instalowanych wraz z nowymi instalacjami fotowoltaicznymi.

Ulgi podatkowe i dofinansowania

Program "Czyste powietrze"

Program „Czyste powietrze” oferuje wiele możliwości, przede wszystkim pośredniego, wsparcia:

Jak korzystnie kupić instalację fotowoltaiczną?

Zamów kontakt z naszym doradcą, chętnie przedstawimy Ci wszystkie dostępne opcje. Wykonamy zdalnie audyt oraz kalkulację na podstawie Twojego zapotrzebowania energetycznego oraz dostępnych możliwości finansowania i dofinansowania do fotowoltaiki. Rozmowa z naszym konsultantem jest niezobowiązująca i bezpłatna.

Najczęściej zadawane pytania o panele fotowoltaiczne

Nabór do programu Mój Prąd 4.0 będzie trwał do wyczerpania funduszy lub 31.03.2023 r.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w obydwu programach jest skierowane do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. W Czystym Powietrzu dodatkowym warunkiem jest konieczność wymiany źródła ogrzewania. Wielkość dofinansowania zależy od wielu czynników, dlatego sprawdzaj strony poszczególnych programów, lub odwiedź najbliższą siedzibę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możesz również sprawdzić czy Twój urząd gminy nie udzieli Ci informacji o możliwości dofinansowania do fotowoltaiki w Twoim regionie.
Z dotacji Mój Prąd 4.0 będą mogli skorzystać prosumenci, którzy przyłączą mikroinstalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022, lub Ci, którzy przejdą na nowy system rozliczeń net-billing. Maksymalną kwotę dotacji będzie dostępna tylko dla nowych przyłączeń (czyli mikroinstalacji zgłoszonych po 1 kwietnia 2022). Do programu Mój Prąd 4.0 kwalifikują się istniejące instalacje, uruchomione nie wcześniej niż 1 lutego 2020 pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń (tzw. net-billing). 

Net-billing to sposób rozliczania instalacji fotowoltaicznej, w którym rozliczana jest wartość wprowadzonej (wyprodukowanej) przez prosumenta energii w stosunku do tej, którą pobrał z sieci. To oznacza, że jeśli masz mikroinstalację fotowoltaiczną sprzedajesz po rynkowej cenie nadwyżki energii, którą Twoja instalacja fotowoltaiczna wprowadza do sieci.

Jeżeli wyprodukujesz więcej energii niż zużyjesz przez cały rok możesz uzyskać zwrot pieniędzy. Wysokość ewentualnej nadpłaty (niewykorzystanej w okresie 12 miesięcy), zwracanej przez sprzedawcę, nie może przekroczyć 20% (dwudziestu procent) wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty. Jest tak dlatego, że tylko takie rozwiązanie umożliwia zwolnienie przychodów z tej nadpłaty z opodatkowania podatkiem od osób fizycznych. Zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej, większy poziom dochodów musiałby być objęty procedurą notyfikacji pomocy publicznej.

– Jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie samej instalacji fotowoltaicznej możesz zyskać do 7 000 zł*

– Jeśli połączysz budowę instalacji fotowoltaicznej z magazynem ciepła lub magazynem energii/ciepła możesz dostać do 5 000 zł* na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej oraz dodatkowo dotację 5 000 zł* na zakup magazynu ciepła i/lub 16 000 zł* na zakup magazynu energii elektrycznej. Dodatkowo, jeśli zainstalujesz system inteligentnego zarządzania energią możesz otrzymać do 3 000 zł* dofinansowania, warunkiem koniecznym do otrzymania tej dotacji jest jednak kupno magazynu energii.

*Dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych.

Jeśli zdecydujesz się przejść na nowy system rozliczeń możesz otrzymać dotację do instalacji fotowoltaicznej w wysokości do 3 000 zł*.

Żeby starać się o tą dotację instalacja nie mogła być wcześniej dotowana z poprzednich edycji programu Mój Prąd

Jeśli połączysz instalacje fotowoltaiczną z magazynem ciepła lub magazynem energii możesz dostać do 3 000 zł* na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej oraz dodatkowo dotację 5 000 zł* na zakup magazynu ciepła lub 16 000 zł* na zakup magazynu energii elektrycznej. Dodatkowo, jeśli zainstalujesz system inteligentnego zarządzania energią możesz otrzymać do 3 000 zł* dofinansowania, ale pod warunkiem kupienia jednocześnie magazynu energii.

*Dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych.

Tak, podobnie jak w poprzednich edycjach programu „Mój Prąd”, możesz łączyć dotację Mój Prąd 4.0 i ulgę termomodernizacyjną. Warunkiem jest pomniejszenie przedstawionych do rozliczenia kosztów o kwotę dotacji przyznanej z NFOŚiGW. Zakres inwestycji będzie miał wpływ na wysokość ulgi.

W przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, dolicz dofinansowanie do podstawy opodatkowania za 2022 r. w zeznaniu podatkowym składanym w przyszłym roku.

Nie, program Mój Prąd jest skierowany tylko dla osób fizycznych, które mają zawartą umowę kompleksową lub umowy sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej.

Nabór do programu Mój Prąd 4.0 będzie trwał do wyczerpania funduszy lub 31.03.2023 r.